Mit jelent a mediátor és mi az a mediáció?
A mediáció, mediátor szavak eredete a „mediare” szó, melynek eredeti jelentése:
- középen állni,
- egyeztetni,
- közbenjárni,
- közvetíteni,
- békéltetni.
Legegyszerűbben azt mondhatjuk, hogy a mediátor egy közvetítő. A gyakorlatban a mediátor szó vált elterjedté, de használatos a közvetítő szó is, például az Igazságyügyi Minisztériumnál regisztrált mediátorok hivatalos elnevezése „igazságügyi közvetítő”.
Mediáció jelentése, definíciója
A mediációnak több definíciója is létezik.
A mediáció definíciója a wikipedia szerint:
„A mediáció (magyarul közvetítés) egy speciális konfliktusmegelőző, -kezelő módszer és folyamat, amelynek lényege, hogy a két vagy több fél vitájában, a konfliktusban állók beleegyezésével egy semleges, harmadik fél (mediátor) jár közben.
A mediátor segít tisztázni a konfliktus természetét és olyan megoldást találni, amely az érintettek számára kielégítő, sőt nem ritkán kifejezetten örömteli.”
A mediáció definíciója Florida állam jogában:
„Mediáció alatt azt az eljárást kell érteni, amelynek során egy semleges harmadik fél segítséget nyújt a feleknek vitájuk rendezésére, anélkül azonban, hogy maga döntené el a vitát. Ez az eljárás teljesen informális és békítő jellegű, célja, hogy segítse a feleket egy kölcsönösen elfogadható egyezség létrehozásában.” (Florida, Mediation in any civil actions § 44.301)
A mediáció jelentése az Országos Mediációs Egyesület szerint:
„A mediáció olyan eljárás, mely alkalmas a vitás feleket hatékonyan segíteni a közöttük felmerült problémák megoldásában, ennek eredményeként a felek közötti kapcsolatok rendezésében, gyakran a felek közötti együttműködés helyreállításában, megújításában. A folyamatban a felek közös felkérésére független, pártatlan személy (mediátor) vesz részt, aki e felkérés alapján úgy irányítja az egyeztetés folyamatát, hogy a felek képesek legyenek a problémák megoldására.”
Ha hétköznapian akarom megfogalmazni a mediációt, arról van szó, ha nem tudok megegyezni valakivel egy vitában, akkor jön egy harmadik ember, aki segít nekünk abban, hogy megoldást találjunk a problémánkra.
A mediátor nem bíró
Fontos, hogy a mediátor nem egy bíró, nem dönti el, hogy kinek van igaza. A mediációnak nem az a célja, hogy eldöntsük kinek van igaza, vagy ki a hibás, hanem hogy megoldást találjunk a problémára. Olyan megoldást, ami mindenki számára elfogadható, tehát mindenki nyertesnek érezhesse magát.
A mediátor nem ügyvéd
Az ügyvédeknek az a feladatuk, hogy az ügyfelük érdekét képviseljék, hogy az ügyfelük számára érjék el a maximumot, függetlenül attól, hogy ez a másik fél számára mennyire jó. A kikényszerített megoldások általában nem működnek hosszú távon, mert aki nem ért egyet a döntéssel, az foggal-körömmel harcolni fog ellene. A mediáció során a vitában álló felek maguk hozzák meg a döntést, tesznek vállalásokat, és ezeket általában be is szokták tartani.
Mediáció előnyei:
- gyors, hatékony
- a vitában álló felek maguk döntenek
- olcsóbb mint bíróságra menni és pereskedni
- a mediáció során született megállapodások 85-90 %-át a felek maguktól betartják
- erősíti a vitában álló felek közötti bizalmat és együttműködést
- korrekt kapcsolat marad a felek között
- diszkrét – nem kell a kellemetlen ügyeket idegenek előtt megbeszélni, mint például egy bírósági tárgyalás esetén, csak a mediátor van jelen a mediációs ülésen, akit titoktartás kötelez.
- nincs vesztenivaló – ha nem tudnak megegyezni, választhatnak más megoldást.
Mediáció alkalmazási területei
A mediációt szinte bármilyen vitás ügyben lehet alkalmazni, témától függetlenül. Sokak számára újdonságnak tűnhet a mediáció, de valójában egy nagyon is régi módszerről van szó, már az őstársadalmakban is alkalmazták, a diplomáciai közvetítés is a mediáció egy formája, munkajogi és szakszervezeti vitákban is gyakran alkalmazzák. Sok országban kötelező a mediáció a pereskedés előtt.
Mediáció alkalmazási területei:
- Gazdasági mediáció
- Munkaügyi mediáció – munkáltató és munkavállaló között
- Iskolai mediáció
- Egészségügyi mediáció
- Büntetőjogi mediáció
- Környezetvédelmi mediáció
- Kamasz-szülő mediáció
- Válási mediáció – vagyonmegosztás, gyermekelhelyezés körüli vitás ügyekben való megállapodás elősegítésére
- Párkapcsolati mediáció