Mi az a válási mediáció?
A mediáció magyarul közvetítést jelent, tehát a válási mediáció annyit tesz válás közvetítő segítségével.
A válási mediáció abban segít, hogy a válás közös megegyezéssel jöjjön létre.
A válási mediáció során a férj és a feleség válási mediátor segítségével, közvetítésével közösen hozzák meg a döntéseket a vagyonmegosztásról, gyermekelhelyezésről/szülői felügyeletről, tartásdíjról, kapcsolattartásról és minden olyan kérdésről, amit szükséges tisztázni a váláshoz és a válás utáni életükhöz.
Ezeket a döntéseket egy úgy nevezett válási egyezségben megfogalmazzuk, amit mind a feleségnek, mint a férjnek alá kell írnia.
Ezt az egyezséget a bíróságra be kell nyújtani, a bíróság elfogadja és a válási egyezség alapján felbontja a házasságot akár az első tárgyaláson. Ha kiskorú gyermek van, akkor a bíróságnak minimum két tárgyalást ki kell tűznie, akkor is ha a házastársak mindenben megegyeztek.
Tehát ha válási egyezséget készítenek, nem kell a bíróságon magyarázkodni, hogy miért akarnak elválni, emiatt gyorsabb a válás és a döntés nem a bíró, hanem az Önök kezében van. A válási mediáció lényege, hogy olyan megállapodás szülessen, amelyben mindkettőjük érdeke érvényesül, mindkettőjük számára elfogadható legyen és a közös gyermek érdekeit is szem előtt tartsa.
Akkor ügyvédre nincs is szükség?
Nincs szükség ügyvédre, az Igazságügyi Minisztérium által nyilvántartásba vett válási mediátor által készített megállapodást a bíróság elfogadja és ügyvédi közreműködés nélkül is el tudnak válni.
Ezáltal olcsóbb is lesz a válás és az esetek többségében gyorsabb is. Az ügyvéd feladata, az egyik fél érdekeit képviselni, míg a mediátor célja, hogy segítse a feleket, hogy közös nevezőre jussanak.
A mediátor ki akar békíteni minket?
Nem, a válási mediáció célja nem a kapcsolat megmentése. Amennyiben úgy érkeznek, hogy mindketten el szeretnének válni, a mediátor nem kérdezi az okát, hanem arra összpontosít, hogy a váláshoz szükséges részletekben segítse megegyezésre a feleket és elkészüljön a válási egyezség.
Mi van ha én válni szeretnék, de a férjem/feleségem nem?
Ebben az esetben először a mediáció célját kell tisztáznunk. Úgy nem lehet eredményt elérni, ha egyikőjük a párkapcsolatot szeretné megmenteni, a másik meg a vagyonmegosztást szeretné tisztázni. Ilyen esetekben azt szoktuk javasolni, hogy adjanak maguknak 3 hónap próbaidőt, ami alatt megpróbálják helyrehozni a kapcsolatukat, és eljárnak párkapcsolati mediációra. Aki válni akar abban enged, hogy belemegy a próbaidőbe, aki nem akar válni meg beleegyezik, ha sikertelen a próbaidő, akkor beleegyezik a válásba.
Miben különbözik a válási mediáció és a párkapcsolati mediáció?
A párkapcsolati mediáció célja a házasság a kapcsolat megmentése, míg a válási mediáció célja a kapcsolat békés lezárása, a váláshoz szükséges részletek tisztázása. Előfordul, hogy válási mediációra érkeznek az ügyfelek, de átváltunk párkapcsolati mediációra, mert rájönnek, hogy mégsem akarnak elválni, inkább dolgoznának a kapcsolatukon. Vannak olyan párok, akik azzal a céllal keresnek meg, hogy javítsunk a kapcsolatukon, aztán mégis úgy döntenek, hogy inkább válnának.
Jelentkezés válási mediációra
Ezt az űrlapot reCAPTCHA védi. A Google Adatvédelmi irányelvei és Általános Szerződési Feltételei az irányadóak
Dr. Murányi Ildikó